Основите на обложувањето Fortnite

Водичи за игрите

2023-03-30

Eddy Cheung

Во 2018 година, Fortnite експлодираше во популарност низ целиот свет. Оваа визуелно впечатлива и енергична игра со мултиплеер битка ројал се искачи над конкуренцијата и брзо ги освои срцата на стотици милиони играчи ширум светот. Бизнисот сè уште го тресат професионалните е-спортови и обложувањето на играта иако го помина својот врв.

Основите на обложувањето Fortnite

Се проценува дека Epic Games оствари приход од над 3 милијарди долари во 2018 година. Со оглед на тие бројки, едвај е шокантно што тие инвестираат 100 милиони долари за да го направат Fortnite феномен во е-спортот. Со доаѓањето на Fortnite како популарен е-спорт, се појавија обложувалниците, при што некои се потрудија да ги сместат обложувачите кои не беа запознаени со играта.

Што е Fortnite?

Како Битлси и Бијонсе, Fortnite стана меѓународна опсесија. Играта се одвива на Земјата, каде што речиси целото човештво е избришано од бизарен временски феномен, а 100 играчи се натпреваруваат едни против други (или поединечно или во тимови) на една карта. Целта е да се елиминираат сите други играчи од играта.

Спортските книшки за Fortnite моментално не се толку вообичаени како за големите напаѓачи како CS: GO, Dota 2 и League of Legends. Многу играчи се претпазливи да скокнат во Battle Royale игра поради вообичаената перцепција дека полето за играње не е рамно. На пример, мрестењето и фрлањето оружје се многу случајни. Како резултат на тоа, одредени играчи ќе имаат вродена предност пред другите ако слетаат на локација богата со корисно оружје и опрема.

Уште една работа е тоа што, во бој ројал, дури и најдобрите играчи може да бидат отсечени од бојното поле без шанси за преживување. Ова може да ги направи бескорисни одредени анализи на професионални играчи, бидејќи дури и најдобрите од нив може да бидат фатени од лоша среќа.

Fortnite Mechanics и игра

Механиката на Fortnite е значително различна од другите Battle Royale игри како PUBG.

 • Сто луѓе се качуваат во автобус и се упатуваат на остров — „мапата“ на играта
 • Целта на играта е да се здобијат со залихи, пиштоли и муниција со скокање од автобусот и слетување на избраната локација.
 • Играчите се натпреваруваат еден против друг преку мапа за да излезат на врвот. Играчите имаат можност да одат сами или да формираат тимови.
 • Една од најкарактеристичните карактеристики на Fortnite е можноста играчите да ги градат своите уникатни конструкции користејќи материјали во играта. Употребата на структури може да биде агресивна или одбранбена. Вештиот градител може да го промени балансот на секоја борба.
 • Можете да земете 25 штитови од ситните сини шишиња расфрлани низ картата и 50 од поголемите.
 • Областа за играње се намалува наизменично (на секои неколку минути) со појава наречена Око на бура. Ова ги принудува играчите да се движат и да учествуваат во акцијата наместо постојано да се кријат.
 • На крајот на краиштата, кој и да стои е победник.

Неделниот распоред за ажурирање на Epic Games гарантира дека мета на Fortnite секогаш се менува. Секогаш кога се додава ново оружје во играта, оптималната градба и техниките за победа се менуваат за да се спротивстават на тоа. Новите ажурирања на содржината обезбедуваат длабочина на напредокот на играта, давајќи им на играчите и навивачите пристап до различни стратегии за постигнување победа.

Играчите можат да изберат од широк спектар на режими на игра во Fortnite, вклучувајќи:

 • Во режимот Solos, корисникот се натпреварува со најмногу 99 други поединци. Победникот е последниот што стои.
 • Двајца играчи можат да работат заедно во „дуо“ натпревар. Педесет тимови од по двајца играчи се можни во игра со дуо, но не се потребни. Сепак, индивидуите во парови исто така имаат можност да функционираат сами.
 • Во типот на игра Squads, играчите можат да формираат тимови до четири члена. Не може да има повеќе од дваесет и пет групи од четири лица. За разлика од соло, ако тројца ваши соиграчи бидат нокаутирани, четвртиот сепак може да ги воскресне.
 • Со режимот Team Rumble, два тима од 20 играчи се спротивставуваат еден против друг. Тимот победува ако е првиот што ќе достигне 125 убиства на натпревар.

Видови обложување Fortnite

Важен чекор во разбирањето како да се обложувате на Fortnite е да научите какви облози се достапни. Шансите за обложување на Fortnite се споредливи со НФЛ и други спортови. Груб преглед на шансите за настан во Battle Royale може да изгледа вака:

Парична линија

Користејќи го овој облог, може да се обложите за тоа кој мислите дека ќе излезе на врвот на натпреварот во бит ројал. Ова е коцкање со високи влогови, бидејќи вознемирувањата често се во Battle Royale игрите, а индивидуалниот талент честопати не е доволен за победа во група од 100. Дури и најталентираниот играч може да ја има несреќата да биде застрелан без да знае кој пукал него. Наведен подолу е пример за коефициенти на Fortnite moneyline.

Сите учесници ќе имаат свој сопствени уникатни шанси. Погледнете го примерот подолу:

 • Тфуе +1350
 • Нинџа +1600
 • MrSavage +1600
 • Дабс +1700
 • Монграал +1800

Бидејќи коефициентот на Тфуе е најмал, тој е јасен фаворит во овој натпревар. Сите други под тоа се аутсајдери. Шансите може да се променат како што се приближува натпреварувањето ако обложувалниците утврдат дека друг играч е во трка.

Поради уникатната природа на дуото како опција за обложување, шансите за такви облози ќе бидат помали од оние за соло. Не мора да добивате облози против 99 други тимови ако вашиот облог се игра само против 49.

Иако шансите на Stompy се +1600 кога се користат соло, тие се подобруваат на +800 кога се комбинираат со Tschinken.

Фјучерси/Целосен облог

Овој облог има за цел да одреди кој ќе излезе како победник од натпреварот како целина. Директните облози се исто толку ризични како и облозите на Moneyline, ако не и повеќе. Можно е да се коцкаат и првите три финиширани во првенството.

Реквизит облози

Овие облози се фокусираат на предвидување на исходите на некои помали појави кои не се победници во играта, кои ќе се случуваат во текот на целиот натпревар. Вообичаените облози за реквизити вклучуваат кој ќе го добие првото убиство, најмногу убиства, времетраење на натпреварот или кој ќе заврши во Топ 3. Обложувањето на облози за реквизити бара солидна стратегија за обложување Fortnite.

Главните настани на Fortnite на кои треба да се обложувате

Нема толку многу можности да се натпреварувате во натпреварите Fortnite како што имаше порано. Првото Светско првенство Fortnite се одржа во 2019 година и се најде на насловните страници нудејќи рекордни парични награди од 30 милиони долари. Оттогаш немаше сличен настап, а поддржувачите губат верба дека ќе се враќа со секоја нова година. Сепак, тоа не значи дека Epic Games не го поддржува растот на е-спортот во други области.

Од сега, серијата Fortnite Championship е најзначајната лига за е-спорт во универзумот Fortnite. Ова е најголемиот и најважниот натпревар во светот на конкурентните игри на Fortnite, покажувајќи ги вештините на илјадници играчи ширум светот. Годишен првенствен турнир од 1 милион долари се одржува во отворена лига и секој може да се обиде да се квалификува со натпреварување во серија настани што водат до него.

Сепак, можете да ставате облози на Fortnite на неколку други начини.

Планерите на турнирите се подобруваат во поттикнување на еднократни натпревари со големи парични награди и широко распространета изложеност секоја година. Обложување на е-спорт е природен дел од оваа покриеност. Во летото 2022 година, на пример, Ријад беше домаќин на натпреварот Gamers8 со награден фонд од 2 милиони долари. Овој еднократен турнир беше тема на е-спорт заедницата и тоа е само еден пример од многуте импровизирани натпревари на Fortnite што може да се појават.

Добра идеја е да ги следите каналите за е-спорт на социјалните мрежи или да внимавате на официјалната веб-страница на Fortnite за да видите кога е следниот голем турнир. Алтернативно, може често да ја посетувате EsportsBets.com, каде што нудиме сеопфатни препораки за најдобрите и најголемите натпревари на Fortnite, објаснувајќи како да ги максимизирате вашите облози.

Совети за обложување Fortnite

Ако сакате да се обложувате на Fortnite и не знаете како да започнете, овој дел ќе ви биде од помош.

1. Имајте поим за Fortnite

Пред да ставите какви било облози на страниците за обложување Fortnite, мора да се запознаете со играта. Дури и ако сте вешти во самата игра, познавањето на чудните карактеристики на играта ќе ви даде предност во обложувањето.

Треба да бидете добро упатени во основите на играта, сегашната мета, разновидноста на стиловите на играње и гранулираните детали за квантитативните, мерливи елементи на играта. Ќе мора да се потпрете само на случајноста ако ги немате овие информации. Ова е масовно „не-не“ кога учествувате во онлајн обложување е-спорт.

2. Гледајте што прават професионалците

Откако ќе ги совладате правилата на играта, ќе треба да поминете бескрајни часови набљудувајќи како работат професионалците. И ние едноставно не ви предлагаме да ја гледате повремената игра. 

За да победите на обложувалниците Fortnite, мора да останете во чекор со главните тимови. Проучете ги нивните најнови натпревари, нивната подготовка за турнири, различните стилови на игра што ги прикажале и сè друго што можете да замислите. Ако можете да прогнозирате како одреден играч ќе влезе во натпревар, можете да поставите облог со голема исплата на една од најдобрите страници за обложување со вистински пари Fortnite.

3. Создадете стратегија за обложување Fortnite

Конечно, мора да се решите на здрава стратегија за вашите онлајн облози. Вашите достигнувања ќе бидат катапултирани на нови височини како резултат на ова. Иако наградите може да бидат големи, развојот на стратегија за обложување од нула е макотрпна и одзема време. За среќа, основите се изложени за вас во овој стручен водич, овозможувајќи ви да го развиете вашиот план за постигнување на вашите цели.

Избор на најдобра букмејкер

Ова може да го земете здраво за готово. Стандардите на нивната избрана обложувалница ги ограничуваат нечии подвизи. Ако штотуку почнувате, погледнете многу наоколу за да откриете букмејкер кој ги исполнува сите ваши барања. 

Откако ќе ги разгледате сите ваши избори, изберете го оној што ги задоволува вашите потреби - фантастични бонуси, корисна услуга за клиентите, опцијата за користење на вашиот омилен начин на плаќање, и, што е најважно, широк спектар на пазари за е-спорт за обложување. Не ги ограничувајте вашите опции за обложување само на Fortnite. Вие исто така треба да пробајте други игри и опции за обложување, бидејќи никогаш не знаете што може да стане вашиот нов фаворит.

Завршни мисли

Малку е веројатно дека обложувањето на Fortnite наскоро ќе исчезне, бидејќи играта останува најпопуларниот бој ројал наслов и покрај силната конкуренција и од AL и PUBG. Всушност, најдобро е што ова се случи. Овој жанр што се појавува може да има голема корист од инјекцијата на здрава конкуренција. Ова ги вклучува и професионалната сцена и индустријата за обложување.

Најнови вести

Основите на обложувањето Fortnite
2023-03-30

Основите на обложувањето Fortnite

Вести