Вести

November 1, 2023

Honkai: Star Rail ги спонзорира кинеските тимови во TI12, нуди награди од ѕвездени жад

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Honkai: Star Rail, познатиот RPG со вселенска фантазија развиен од HoYoverse, ги спонзорираше двата кинески тима за The International 2023 (TI12). Како дел од промоцијата, тие водеа кампања нудејќи им „бесплатна“ Ѕвездена жад на играчите врз основа на тоа како тимовите се пласираа на настанот.

Honkai: Star Rail ги спонзорира кинеските тимови во TI12, нуди награди од ѕвездени жад

Ѕвездената жад награди

Врз основа на кампањата, играчите ќе добијат помеѓу 100 и 1000 Ѕвездени жад во зависност од перформансите на Azure Ray или LGD Gaming. Не беше прецизирано дали ќе се соберат вредностите доколку двете екипи се пласираат во рамките на бодовите.

LGD Gaming и Azure Ray завршија на третото и на 5то место соодветно, што значи дека Honkai: Star Rail ќе треба да плати најмалку 600, а можеби и 1100 Stellar Jade на играчите.

Детали за спонзорство

Степенот на договорите на двата тима со Honkai: Star Rail останува необјавен, иако брендирањето на Honkai: Star Rail беше истакнато на дресовите на двата тима.

„LGD Gaming и Honkai: Star Rail официјално постигнаа соработка! Honkai: Star Rail ќе ја спонзорира дивизијата LGD Dota 2 за да се натпреварува во TI 2023. Нека ова патување не води кон ѕвезди!“ - гласеше преводот на објавата на ЛГД.

Дистрибуција на награди

Наградите се дистрибуираат почнувајќи од денес до 15 ноември во 6:00 часот и се достапни преку системот за испраќање во играта.

Хонкаи: Уникатниот пристап на Star Rail

Вреди да се напомене дека невообичаено е мобилната игра како Honkai: Star Rail да спонзорира тимови за е-спорт. Играта дури и не нуди PvP режим и е чисто неконкурентна PvE забава. Сепак, ова спонзорство се усогласува со репутацијата на HoYoverse како еден од врвните развивачи на игри во Кина и дава можност за промовирање на играта на престижен еспортски настан. Долгорочните планови за Honkai: Спонзорствата за е-спорт на Star Rail сè уште се нејасни, но тоа сигурно ќе ги изложи тврдокорните фанови на Dota 2 на жанрот на мобилни игри.

Нови соработки во Dota 2 сцената

Со прекинот на Dota Pro Circuit во претстојната година, турнирите од трети страни може да станат позастапени во доменот за еспорт Dota 2. Ова ја отвора можноста за игри како Honkai: Star Rail и Genshin Impact, друга игра развиена од HoYoverse, не само за спонзори на тимови, туку и за цели Dota 2 турнири. Овие спонзорства би можеле да укажат на растечкото преклопување помеѓу насловите за обични игри и секторот за е-спорт.

Ова влијание дополнително се покажува со ентузијазмот за овие мобилни игри во заедницата Dota 2. Професионалниот играч Ванг „Аме“ Чунју ја прикажа косплејот на ликот на Геншин Импакт, Чајлд, на почетокот на оваа година, а ХРАБРЕН играч дури и го загуби натпреварот за да му даде приоритет на играњето Хонкаи: Ѕвездена железница.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

EliGE: Северноамериканскиот ветеран што свети во сезоната на Counter-Strike 2 од 2024 година
2024-05-16

EliGE: Северноамериканскиот ветеран што свети во сезоната на Counter-Strike 2 од 2024 година

Вести