Вести

November 1, 2023

Gen.G vs BLG: Clash of Titans во четвртфиналето на LoL Worlds

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Само 8 тима останаа во Светскиот шампионат во Лигата на легендите и со завршената прва швајцарска етапа, работите ќе се вжештат повеќе од кога било во четвртфиналето. Gen.G, кој досега беше непоразен, ќе се спротивстави на кинескиот број 2 носител BLG, во реваншот од MSI претходно оваа година. Дали Gen.G ќе се одмазди или BLG ќе докаже дека се посилни?

Gen.G vs BLG: Clash of Titans во четвртфиналето на LoL Worlds

Да ги разбиеме двата тима, нивниот пат до победата и да ги поставиме нашите очекувања за натпреварот.

Еволуцијата на Gen.G во текот на летото

Иако Џен. Тие брзо им докажаа на сите дека грешат, добивајќи брзи 3-0 победувајќи ги тимовите како Т1 и Г2.

Како што е кажано, тие сè уште треба да се соочат со составите на ЛПЛ, и со тоа што сите четворица ќе поминат низ Швајцарската етапа, сигурно ќе се случи Gen.G да се соочи со еден од нив.

BLG е познат противник против кој играа во MSI и загубија во плејофот. Брзите 3-0 покажаа дека ЛПЛ беше многу посилен во тој период. Корејскиот тим, сепак, се чини дека еволуираше во текот на Летниот Сплит, скокајќи по одлична растечка траекторија.

Не само што тимот е многу јасен во играњето на целокупната макро игра, туку дури и играчите прават помалку механички грешки. Најголемата слабост на Gen.G во првата половина од сезоната беше Доран, кој беше експлоатиран во преносна мета ориентирана кон врвната лента. Иако сè уште има неколку достапни за носење, тој е многу подобар во стабилизирањето на лентата. Покрај тоа, тој исто така многу се подобри, а со останатите четворица играчи кои веќе играат блиску до врвното ниво, оваа постава на Gen.G е страшна на Worlds.

Дали BLG ќе се потпира на GigaBIN?

Од друга страна, BLG малку назадуваа во споредба со тоа како беа во MSI. Не на механичко ниво, но се чини дека нивната координација понекогаш е исклучена, давајќи им на непријателите повеќе можности за експлоатација.

Друга работа е тоа што Bin со врвна лента навистина не можеше да го оствари истото ниво на доминација на врвната лента. Мислам дека ова се должи на развојот на мета на врвната лента и на BLG што го пренасочува своето внимание кон мета за носење бот-ленти со Елк, кој се занимава со преку 33% од штетата на целиот тим.

Ќе биде возбудливо да се види дали BLG ќе се обиде да му даде поголема слобода на нивниот врвен пат или дали сакаат да се фокусираат на совпаѓањето со бот ленти. Јунглер Џун ќе биде клучен во овој натпревар, особено што ќе оди против некој како Кикирики, кој е познат по тоа што помага во текот на неговата кариера.

GEN vs BLG предвидувања

Овогодинешниот свет ни приреди многу изненадувања кои исфрлија некои од нашите очекувања од табелата. Сепак, нашите рангирања за моќност на LoL Worlds сè уште се релевантни и точни, особено во горната половина од пласманот.

Светското четвртфинале помеѓу ГЕН и БЛГ ќе биде тешко да се предвиди бидејќи и двата тима имаат потенцијал да се победат еден со друг, и многу ќе зависи од тоа како ќе се појават двата тима на денот. Врз основа на она што го видовме досега и како е целокупната мета, веројатно би го фаворизирал малку GEN, особено ако се има предвид дека тие ќе имаат страничен избор во играта 1.

Сепак, BLG ќе може тесно да се бори во повеќето натпревари од серијата, и не би бил изненаден ако ги видам барем една победа во серијата. 3-1 е она што го предвидувам, но не би бил изненаден ако одиме на Сребрена Скрејпс.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

EliGE: Северноамериканскиот ветеран што свети во сезоната на Counter-Strike 2 од 2024 година
2024-05-16

EliGE: Северноамериканскиот ветеран што свети во сезоната на Counter-Strike 2 од 2024 година

Вести