Вести

November 1, 2023

Разбирање на промените во рангот на CS2: Водич за искачување на таблите на водачи

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

CS2 воведе нов систем за рангирање со некои важни разлики од CS:GO. Ако се стремите кон повисоки рангови CS2, од клучно значење е да ги разберете овие промени пред да се нурнете во натпреварувачки натпревари. Оваа статија ќе ви даде совети, совети и трикови кои ќе ви помогнат да го започнете вашето конкурентно искачување на вистинскиот пат.

Разбирање на промените во рангот на CS2: Водич за искачување на таблите на водачи

Промени во CS2 рангови

Новиот систем за рангирање CS2 носи значителни промени во споредба со CS:GO. Најзабележлива промена е отстранувањето на именуваните нивоа како Сребрена, Златна Нова или Глобална елита. Наместо тоа, CS2 сега користи транспарентен ELO систем, каде што еден број ги претставува вкупните поени што сте ги заработиле за искачување на лидерската табла.

Друга голема промена е воведувањето на две посебни лидерски табли: Competitive и Premier.

Конкурентни CS2 рангови

Конкурентните CS2 рангови функционираат слично како CS:GO. Откако ќе завршите одреден број игри за пласман, ќе бидете ставени во натпревари врз основа на вашиот ранг. Сепак, за разлика од порано, вашиот ранг во Competitive CS2 веќе не е севкупен ранг за сите карти. Наместо тоа, ќе имате посебен ранг за секоја карта на која сте играле.

Овие CS2 рангови доаѓаат со индивидуални лидерски табли за секоја карта. Ако сте посветиле време на совладување на одредена мапа, како што е Nuke, можете да го прикажете вашиот рејтинг на таблата за лидери на Nuke во Competitive CS2.

Премиер CS2 рангови

Во Premier CS2, имате опција да постигнете севкупен ранг за вашата игра, слично како што беше во CS:GO. Сепак, Премиер воведува систем за избор/забрана за мапи во стил на турнир, кој наликува на стратегиите што ги користат CS2 Pro Players во професионалните натпревари.

Рангот што го постигнувате во Premier CS2 се нарекува ваш CS Rating. Се отклучува по победата на вашиот 10-ти Премиер натпревар и повеќе не е поделен во рангови како во CS:GO. Наместо тоа, CS2 сега користи ELO систем кој се движи од 0 ELO до 35000 ELO, категоризиран во 7 бои. За подетални информации, погледнете ја табелата подолу за да разберете како вашите CS2 рангови се споредуваат со CS:GO.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

EliGE: Северноамериканскиот ветеран што свети во сезоната на Counter-Strike 2 од 2024 година
2024-05-16

EliGE: Северноамериканскиот ветеран што свети во сезоната на Counter-Strike 2 од 2024 година

Вести