Вести

February 13, 2024

Преработка на подарокот на Delibird: Преобразување во потпорен покемон

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Delibird, маскотата на продавниците Delibird Presents во регионот Палдеа, се здоби со популарност во Покемон Скарлет и Виолетова. Сепак, и покрај неговата симпатична и дарежлива природа, Delibird нема одржливост на бојното поле. Со слаба статистика и непожелни способности, препознатливиот потег на Delibird, Present, е неговиот најголем недостаток.

Преработка на подарокот на Delibird: Преобразување во потпорен покемон

Проблемот со сегашноста

Present е потег заснован на RNG што може или да ја залечи или оштети целта. Во битка каде што целта е да ги нокаутирате противниците, користењето на потег што потенцијално може да ги излечи е контрапродуктивно. Дополнително, основната моќност на Present зависи и од RNG, со најголема шанса да има ниска основна моќност од 40. Ова го прави Present неефективен потег во целина.

Потенцијалот на преработка

Интересно е тоа што Delibird ја дели способноста да лекува или да прави штета со Pollen Puff, потег кој е многу ефикасен во натпреварувачката игра. За разлика од Present, Pollen Puff секогаш ги лекува сојузниците и ги оштетува противниците со основна моќност од 90. Овој предлог за преработка на AndyLaVGC на X (поранешен Twitter) предлага сегашноста на Delibird да функционира слично како Pollen Puff.

Трансформирање на Delibird во покемон за поддршка

Ако Present се преработи за да ги лекува сојузниците, Delibird би можел да стане вредна поддршка за Покемон. Во комбинација со други потези како Icy Wind, Tailwind, Fake Out и Haze, Delibird би можел да се истакне во поддршката на својот тим наместо да биде офанзивна сила. Сепак, неговата лоша одбранбена статистика сепак би го ограничила нејзиниот потенцијал. Delibird може да најде место во тим со снежна тематика со Aurora Veil или потенцијално да има корист од еволуцијата и употребата на Eviolite.

Логиката зад преработката

Предложената преработка на Present се усогласува со концептот на давање добри подароци на сојузниците и помалку посакувани подароци на непријателите. Оваа логика требаше да се спроведе кога беа воведени двојни битки во Gen III. За жал, Delibird сè уште е оптоварен со потпис на подеднакво, непожелни способности и слаба статистика. Се надеваме дека Delibird ќе добие љубители во иднина за да ја подобри неговата одржливост и корисност.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC
2024-04-10

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC

Вести