Вести

December 1, 2022

Основи на коефициенти за обложување еспортски

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Првото нешто за секој што започнува со обложување еСпорт е да научи како функционираат шансите за обложување. Разбирањето на тоа колку различното обложување е критично бидејќи ја открива веројатноста да се случи некој настан и што е најважно, вредноста што ја нудат шансите. За жал, работите често изгледаат збунувачки за почеток, особено кога се соочуваме со долга листа на коефициенти за обложување.

Основи на коефициенти за обложување еспортски

Кои се шансите за обложување еспортски?

Коефициентите за обложување во суштина се збир на броеви понудени од обложувач кој ја претставува веројатноста за специфичен исход во некој настан. Во повеќето случаи, шансите дадени од различни обложувалници имаат тенденција да варираат. Исто така, Сајтови за обложување еСпорт имаат тенденција да ги прикажуваат шансите поинаку, што може да биде збунувачки.

Формати на коефициенти за обложување еспортски

Постојат три главни коефициенти понудени од обложувалниците за еСпорт преку Интернет. Тие вклучуваат:

  • Коефициенти за дропка, исто така познато како Британски шанси се популарни меѓу британските обложувалници. Како што сугерира името, овие шанси обично се изразуваат во форма на дропка (6/1). За коефициент шест спрема еден (6/1), играчот добива 6 $ за секој обложен 1 $, плус вашата почетна инвестиција. Со други зборови, фракционите облози претставуваат сооднос помеѓу обложуваниот износ и добивката од облогот.
  • Децимални или европски коефициенти се нудат главно на европски, канадски и австралиски обложувалници. Овие шанси се лесно разбирливи. Износот на добивката генерално се пресметува со множење на обложуваниот износ со децималните коефициенти.
  • Американски или Moneyline коефициенти првенствено се користат во САД. Коефициентите за фаворит исход често се придружени со знакот минус (-) и укажуваат на износот на влогот потребен за да се добијат 100 долари. Коефициентите за аутсајдери, од друга страна, се придружени со позитивен знак (+) и ја покажуваат можната сума за добивка за секои обложени 100 долари.

Популарни облози за е-спорт

Има многу типови на облози за еСпорт. Некои облози обично се специфични за играта, додека други се однесуваат на разни видео игри. На пример, пазарите за обложување CS: GO може да се разликуваат од оние што се користат во LoL. Еве некои од вообичаените типови облози што ги нудат страниците за обложување еСпорт.

Директни облози

Директните облози се несомнено меѓу наједноставните типови на еСпортски облози. Речиси секоја обложувалница која нуди онлајн обложување еСпорт треба да ги има овие опции. Идеално, директните облози бараат обложувачи на директниот победник во серија натпревари за еСпорт. Некои вообичаени целосно облози понудени од онлајн обложувалниците вклучуваат облози за победници на натпревари и турнири.

Над/Под облози

Овој тип на обложување бара од обложувачите во еСпорт да се обложуваат на бројот на случаи кога некој настан се случува на натпревар. На пример, ова може да биде CS: GO резултати или бројот на убиства во LoL. Во повеќето случаи, страницата за обложување се заснова на одреден број и доделува коефициенти врз основа на соодветните веројатности.

Обложување со хендикеп

Обложувалниците кои се обидуваат да ги израмнат тимовите често го нудат овој тип на обложување кога има јасен фаворит. На пример, кога обложувалницата му дава хендикеп од +2 поени на тимот, тоа во суштина значи дека очигледните фаворити треба да победат со повеќе од два поени разлика. Во спротивно, облозите на аутсајдерот ќе победат.

Точен резултат

Облозите за точни резултати се лесно разбирливи, особено кога се обложувате на фудбал. Сепак, овој тип на облог може да се примени поинаку во еСпортското обложување. На пример, повеќето LoL обложувалници нудат точен облог со резултат, дозволувајќи му на играчот да предвиди дали тимот ќе победи со 3-0, 3-1, 0r 3-1 и обратно.

Прво убиство/Прва крв

Овој тип на облог е вообичаен за MOBA игрите како што се CS: GO. Овој тип на обложување му овозможува на обложувачот да се обложи на тимот или играч кој најверојатно ќе го добие првото убиство/крв на натпреварот. Така, од играчите се очекува да направат длабинска анализа на соодветниот дел за да профитираат од овој облог.

Првата карта

Овој тип на облог им овозможува на обложувачите да се обложуваат на победникот на поединечна карта. Како и облозите за First kill, корисниците со соодветно познавање на силата на тимот или играчот често имаат мала предност кога станува збор за овие типови облози.

Опсегот на облози за еСпорт може да биде огромен. Како такви, играчите секогаш треба да се трудат да разберат различни типови облози и што е најважно, да можат да најдат коефициенти за вредност.

Како да најдете вредни шанси за еспорти

Секој играч секогаш треба да прави чудни споредби кога ја бара најдобрата можна вредност. Иако многу размислувања влегуваат во игра кога се проценуваат шансите за еСпортови, секогаш ќе има едноставни и ефективни начини да се заврши работата.

Некои обложувачи се потпираат на совети за обложување еСпорт, но расудувањето на играчите игра непроценлива улога. Како што рече, еве неколку совети кои ни се корисни за да им помогнат на играчите да најдат шанси со висока вредност:

  • Разберете ја играта
  • Купувајте наоколу
  • Проценете ги веројатностите
  • Обрнете внимание на онлајн проверката на шансите за еСпорт
  • Чувајте ги емоциите на заливот
  • Не ги игнорирајте тешките омилени

Заклучок

Шансите за е-спорт не се разликуваат од оние што се користат во главните спортови. Сите тие служат за истата цел, фрлаат светлина врз веројатноста за исход и, исто така, можната сума за добивка. Обложувач може да ја најде најдобрата вредност од еСпорт обложувањето само со потпирање на нивното знаење за играта и следење на тековните Совети за еСпорт обложување и вести.

Кога се сомневате, секогаш е препорачливо да се држите до едноставни облози и мали влогови за да се минимизираат ризиците.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Втората половина од сезоната ALGS 2024: длабоко нурнување во феноменот на еспортот
2024-06-02

Втората половина од сезоната ALGS 2024: длабоко нурнување во феноменот на еспортот

Вести