Вести

February 13, 2024

Оптимизирајте ги поставките за компјутер на Rainbow Six Siege за високи перформанси

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Rainbow Six Siege е популарна игра која бара оптимални поставки за високи перформанси на компјутер. Следејќи ги овие препорачани поставки, можете да уживате во непречена игра без да го загрозите квалитетот на графиката. Овие поставки се дизајнирани да го максимизираат вашето искуство со игри, особено ако имате моќен хардвер.

Оптимизирајте ги поставките за компјутер на Rainbow Six Siege за високи перформанси

Општи поставувања

 • Пинг: Одржете ја оваа поставка вклучена за да останете ажурирани со најновите информации од вашите соиграчи, дури и ако немаат микрофон.
 • Прикажи информации за играта: Оваа поставка ви овозможува да ги следите вашите мрежни ping и стапки на слики за време на играта, помагајќи ви да идентификувате какви било проблеми со изведбата.

Аудио поставки

 • Режим за снимање на гласовен разговор: Користете ја опцијата push-to-talk за ефективно да комуницирате со вашиот тим без да му го одвлекувате вниманието со бучава во заднина.
 • Ниво на гласовен разговор: Чувајте ја оваа поставка над нулата за да се уверите дека гласот ви се слуша откако ќе го притиснете копчето за притискање за разговор.

Поставувањата на екранот

 • Монитор: Изберете го вашиот главен монитор или посветен монитор за игри ако имате поставување на повеќе монитори.
 • Резолуција: Изберете или основна резолуција или 1920x1080 за оптимална визуелна јасност.
 • Режим на прикажување: играјте ја играта во режим на цел екран за да го минимизирате доцнењето на влезот и да ги подобрите вкупните перформанси.
 • Стапка на освежување: Соодветувајте се со стапката на освежување на вашиот монитор за помазна игра.
 • Сооднос на аспект: Препорачуваме користење на сооднос 16:9 за подобра компатибилност и помалку технички проблеми.
 • VSync: Оневозможете го VSync за да го намалите влезното доцнење и да стекнете конкурентска предност.
 • Поштенско сандаче со широк екран: Исклучете ја оваа поставка за да ја максимизирате областа на гледање и да избегнете какво било одвлекување.
 • Поле на гледање: Зголемете го видното поле на 90 за поширока перспектива и подобра свест за ситуацијата.

Графички поставки

 • Квалитет на текстура: Поставете го на средно за рамнотежа помеѓу перформансите и визуелната јасност.
 • Филтрирање на текстура: Користете Anisotropic 4x за подобрена острина на текстурата.
 • LOD квалитет: Поставете го на високо или многу високо за попрецизно прикажување на деталите на пониско ниво, како што се главите на операторите.
 • Квалитет на сенка: Чувајте го на средно за да се осигурате дека сенките на непријателот се видливи и обезбедуваат вредни информации.
 • Квалитет на засенчување: Поставете го на ниско за повисоки стапки на слики без да ја жртвувате визуелната верност.
 • Квалитет на рефлексија: Поставете го на ниско за подобри перформанси.
 • Амбиентална оклузија: Оневозможете ја амбиенталната оклузија ако имате проблеми со изведбата.
 • Ефекти на објективот: Исклучете ги ефектите на објективот за да ги оптимизирате перформансите.
 • Зумирање длабочина на поле: Оневозможете ја оваа поставка за подобри перформанси.
 • Анти-алиасинг: Исклучете го анти-алиасирањето за да ги подобрите перформансите.

Поставки за чувствителност

Прилагодете ги DPI на глувчето или поставките за чувствителност во играта за да одговараат на вашите преференции и стил на игра. Експериментирајте со различни распореди и пронајдете што е најдобро за вас.

Дополнителни совети

 • Чувајте го вашиот компјутер чист и без прашина за да спречите прегревање и да ги подобрите перформансите.
 • Редовно ажурирајте го двигателот на графичкиот процесор за да ги искористите новите функции и оптимизации.
 • Стартувајте ја играта и вашата услуга за дигитална дистрибуција во административен режим за да избегнете тесни грла во перформансите.
 • Проверете ги поставките на професионалните играчи на Rainbow Six Siege за инспирација и за фино прилагодување на вашите сопствени поставки.

Следејќи ги овие поставки и совети, можете да го оптимизирате вашето искуство со Rainbow Six Siege на компјутер и да ги подобрите перформансите на играта. Со среќа!

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC
2024-04-10

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC

Вести