Вести

November 15, 2023

Најзастапените Pokemon TCG палуби на горните табели

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Палувите на Pokemon TCG не се сите создадени еднакви. Каде што има силни палуби, ќе има и слаби палуби. Во најголем дел, понудата и побарувачката ќе диктираат дали картичките се скапи или не, но шпиловите на Покемон може да бидат релативно евтини за изградба и освојување настани. На врвно ниво, трендовите за тоа кои палуби успеваат се воспоставени за тековниот (во моментот на пишување) формат BST-OBF.

Најзастапените Pokemon TCG палуби на горните табели

Најзастапена палуба на горните маси

Најпопуларната палуба на Pokemon на првите табели е палубата „Lost Zone Box“, која има речиси 20% застапеност и јаз од 300 точки на колото меѓу учесниците. Оваа палуба ги содржи Comfey, Sableye и Cramorant како нејзини играчи со ѕвезди. Изгубената зона, слична на протераната зона на Ју-Ги-О или Прогонството на Магијата на собирот, е посебна зона од Купот Отфрли каде картичките што влегуваат во Изгубената зона не се очекува да се вратат до крајот на играта. Стилот на игра на палубата Lost Zone Box се фокусира на селективно пополнување на Изгубената зона со картички како Lost Origin Comfey и Colress's Experiment, дозволувајќи му на Sableye да ги шири бројачите на оштетувања откако ќе се изгубат 10 карти. Моќниот напад на оштетување 110 на Cramorant може да се користи и без трошоци за енергија поради неговата способност.

Најдоброто од останатите

Палубата за битдаун на Lugia Archeops е следната најзастапена палуба. Оваа палуба го користи Archeops' Primal Turbo за брзо поставување на енергија за моќниот Basic Pokemon Lugia, овозможувајќи му да ослободи голема штета 4 енергетски потези свиоци по вртење. VSTAR Power на Lugia VSTAR, еднаш на натпревар, дополнително ја подобрува брзината на поставување на палубата.

Друг миленик на навивачите, Шаризард, исто така забележа постојани резултати со удел од 11% од резултатите на топ табелата. Оваа палуба следи потрадиционална игра заснована на еволуција, што ја прави поедноставна од енергетските турбо палуби. Шефното чудовиште на палубата Charizard е Charizard ex, покемон од Dark Tera Type со слабост од типот на трева. Може да се пофали со изобилство на потези од типот на оган со голема штета кои стануваат посилни со секој нокаут.

Палуби за единечни Pokemon

Гардевоар се претстави добро со 13 регионални топ 8-ки и 5 меѓународни топ 8 финиши. Оваа палуба ја користи еволуцијата за да го достигне своето моќно бос чудовиште, Гардевоар екс, кое може да заздрави од ефектите на статусот. Палубите на Miraidon, кои внимателно го следат Gardevoir, имаат рекорд од 6 и 1 топ 8, соодветно. Miraidon ја користи способноста на Tandem Unit за пребарување на 2 основни електрични покемони, дозволувајќи му да донесе 2 копии од Raikou V на клупата за употреба во следниот свиок. JW Kriewall го постигна првото место на Регионалниот турнир во Торонто 2023 година користејќи ја стратегијата Miraidon.

Последно, но секако не и најмалку важно, палубата Mew VSTAR, која го освои Светското првенство, во голема мера се состои од 2 копии од една стартна палуба. Оваа палуба се потпира на способноста на Mew VSTAR да ја копира Techno Blast на Genesect, што го прави постојана закана.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

EliGE: Северноамериканскиот ветеран што свети во сезоната на Counter-Strike 2 од 2024 година
2024-05-16

EliGE: Северноамериканскиот ветеран што свети во сезоната на Counter-Strike 2 од 2024 година

Вести